Hjem > Produkter > Integrerede kredsløb (IC'er) > PMIC - Spændingsregulatorer - Lineær > LM2940CS-15
LM2940CS-15
IC REG LIN 15V 1A DDPAK/TO263-3
Indeholder bly / RoHS ikke-kompatibel
    Produkt paramters
    Spændingsfald (Max)
    0.8V @ 1A
    Spænding - Udgang (Min / Fast)
    15V
    Spænding - Udgang (Max)
    Spænding - Indgang (Max)
    26V
    Leverandør Device Package
    DDPAK/TO-263-3
    Serie
    Beskyttelsesfunktioner
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Emballage
    Tube
    Pakke / tilfælde
    TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    PSRR
    64dB (120Hz)
    Output Type
    Fixed
    Output Configuration
    Positive
    Driftstemperatur
    0°C ~ 125°C
    Antal regulatorer
    1
    Monteringstype
    Surface Mount
    Fugtfølsomhedsniveau (MSL)
    3 (168 Hours)
    Blyfri Status / RoHS Status
    Contains lead / RoHS non-compliant
    Detaljeret beskrivelse
    Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A DDPAK/TO-263-3
    Strøm - Forsyning (Max)
    15mA
    Nuværende - Quiescent (Iq)
    10mA
    Nuværende - Output
    1A